Tydzień Edukacji Globalnej
W dniach 13-17 listopada obchodzony jest Tydzień Edukacji Globalnej, którego tegoroczne hasło brzmi: „Pokój dla planety. Planeta pokoju.”
Uczniowie klas drugich, w ramach lekcji geografii, uczestniczyli w zajęciach dotyczących problematyki konfliktów zbrojnych oraz sposobu propagowania działań pokojowych pomiędzy państwami i narodami. Zadaniem uczniów było rozwiązać zagadkę, której odpowiedzi znajdowały się na plakatach umieszczonych na ściennej gazetce i załączonych do nich kodach qr. Po odnalezieniu odpowiedzi uczniowie obejrzeli film dotyczący przyczyn i skutków migracji wojennych, a na koniec włączyli się w dyskusję i wspólne poszukiwanie odpowiedzi na pytanie: „Czy o pokój można walczyć?”.
Zgodnie z definicją zawartą w „Europejskiej Deklaracji Edukacji Globalnej do 2050”, przyjętej przez państwa europejskiej – w tym Polskę – w listopadzie 2022 r.: Edukacja globalna to edukacja, która umożliwia ludziom krytyczną refleksję nad światem i miejscem, które w nim zajmują; otwiera ich oczy, serca i umysły na rzeczywistość świata na poziomie lokalnym i globalnym. Pomaga ludziom zrozumieć, wyobrażać sobie, żywić nadzieję oraz działać na rzecz stworzenia świata, w którym panują sprawiedliwość społeczna i klimatyczna, pokój, solidarność, sprawiedliwość i równość, zrównoważony rozwój planety i międzynarodowe zrozumienie. Wiąże się z poszanowaniem praw człowieka i różnorodności, włączeniem i godnym życiem dla wszystkich, obecnie i w przyszłości.
Tematyka zajęć wpisuje się w podstawę programową realizowaną w czasie zajęć z geografii na poziomach rozszerzonym i podstawowym w klasach drugich szkoły ponadpodstawowej.
p. Marcin Nowacki, nauczyciel geografii





